4

3

6

5

11

11

Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku

w godzinach: 16.30-17.30.

W sobotę  9.00-10.00

 

 

JAKIE DOKUMENTY PRZYGOTOWAĆ??
Dla wielu osób jedynym miejscem poza budynkiem kościelnym, w którym spotykają się ze swoimi księżmi jest KANCELARIA PARAFIALNA. Sprawy, które załatwiamy w kancelarii parafialnej mają często związek z przełomowymi momentami naszego życia lub naszych Bliskich. Poniższe wytyczne zebrano, by ułatwić Ci - drogi Bracie i droga Siostro, przeprowadzenie spraw tak ważnych dla naszego życia. W różnych częściach Polski i świata mogą występować drobne różnice zwyczajowe w stosunku do zaprezentowanych wskazówek, które mają zastosowanie w większości wypadków.

UWAGA:
Przy załatwianiu spraw w kancelarii warto sobie przypomnieć, w których parafiach przyjmowało się poszczególne sakramenty święte (ważne w wypadku częstych przenosin, Rodziny, Rodziców i własnych). Ułatwi to pracę księżom i oszczędzi nam zbędnego biegania i nerwów!!! Pomocne mogą być w tym spisy parafii w Polsce, dostępne w niektórych biurach parafialnych i kuriach. Należy wówczas przewidzieć dodatkowy czas na korespondencyjne ściągnięcie potrzebnych zaświadczeń.

Należy dołożyć starań, aby w kancelarii nie przedstawiać „pamiątek Chrztu” ani dawno wydanych świadectw, ponieważ metryka powinna być „świeża”. Ma to znaczenie szczególnie przy zawieraniu sakramentu małżeństwa, gdyż na świadectwie chrztu wystawianym w tym celu odnotowuje się brak adnotacji nt. innego małżeństwa w księdze parafialnej (dodatkowe zabezpieczenie przed bigamią). Nawet jeśli dziesięć razy zmieniamy parafię, dane o zawartym małżeństwie, przyjętych święceniach, otrzymanym bierzmowaniu, a niekiedy i I Komunii Świętej zawsze spływają do parafii, w której byliśmy ochrzczeni!!! Dzięki sumiennemu prowadzeniu ksiąg parafialnych można nawet po wiekach odnaleźć swoich katolickich przodków, na podstawie kancelaryjnych zapisów. Tak właśnie postępują niektórzy, zwracając się w tej sprawie o pomoc do proboszczów.

pobrane 1SAKRAMENT CHRZTU Świętego
Chrzcząc dzieci dajemy im to, co najlepsze - ŻYCIE W BOGU. Ten sakrament jest INICJACJĄ człowieka w sferę duchowych oddziaływań Boga, a różne religijne obrzędy inicjacji dzieci znamy też w innych kulturach i religiach. Skoro nie wątpimy, że w Jezusie Chrystusie Bóg „postawił ostatnią kropkę nad i” swego Objawienia, które w Duchu Świętym jest kontynuowane przez dzieje, to ochrzczenie dziecka w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego włącza je w pełni w przygodę życia z Bogiem, w której w innym razie uczestniczyłoby tylko w jakimś stopniu - lub mogłoby go w ogóle nie doświadczyć. Chrzest, który usuwa wszelki grzech, chroni dzieci przed wpływami szatana, szczególnie do czasu, gdy nabiorą większego rozeznania moralnego, co do dobra i zła.

POTRZEBNE DOKUMENTY:

  • akt urodzenia dziecka (odpis z USC)
  •     wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców
  •     dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, adres)
  •     zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary - „zaświadczenie o tym, że możemy być rodzicami chrzestnymi”
  •     


Rola rodziców chrzestnych jest bardzo ważna. W razie śmierci, nieobecności lub zaniedbań religijnych ze strony rodziców naturalnych - rodzice chrzestni mają obowiązek zatroszczyć się o przekazanie wiary chrzestnym dzieciom. Mają się modlić za te dzieci, o to by rosły we wierze, czyli czyniły ją coraz bardziej swoją. NIKT JEDNAK NIE DA TEGO, CZEGO SAM NIE POSIADA. Wybierając na rodziców chrzestnych osoby żyjące niemoralnie, z dala od Boga, nie praktykujące, jako gwarantów wiary naszych dzieci w razie naszych niedociągnięć - wystawiamy dziecko na wielkie niebezpieczeństwo wzrastania w przekonaniu, że tak właśnie powinni żyć ludzie wierzący. PAMIĘTAJ! - Lepsi rodzice chrzestni ubodzy a żyjący Bogiem na co dzień, niż sypiący prezentami, a żyjący jak poganie. Inne rozwiązania mijają się z celem.

 

 KONFERENCJE LITURGICZNE DLA RODZICÓW I CHRZESTNYCH ORAZ TYCH, KTÓRZY CHCĄ UZYSKAĆ ZAŚWIADCZENIE O ZDATNOŚCI DO BYCIA RODZICEM CHRZESTNYM w KAŻDY 2. PIĄTEK MIESIĄCA           o godz. 18:30 w kancelarii

 


images 1SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA KATOLICKIEGO
Sakramentu małżeństwa nie udziela ksiądz!!! Udzielają go sobie SAMI MAŁŻONKOWIE, wiążąc się przed Bogiem wzajemną przysięgą!!! Ponieważ małżeństwo jest sprawą publiczną, dotyczącą nie tylko Tych Dwojga - czynią to przed kapłanem lub diakonem jako urzędowym przedstawicielem Wspólnoty Kościoła, który w jej imieniu odbiera przysięgę małżeńską. Ślub uczyniony w Kościele pociąga za sobą Boże błogosławieństwo, które jeśli przyjęte z wiarą - stanowi najpewniejszą gwarancję trwałości i powodzenia związku.

UWAGA: Przygotowania do sakramentu małżeństwa mają DŁUGĄ I ZŁOŻONĄ PROCEDURĘ, której raczej nie da się skrócić. W kancelarii oczekuje się OBOJGA NARZECZONYCH NIE PÓŹNIEJ NIŻ 3 MIESIĄCE PRZED PLANOWANYM ŚLUBEM (reguły lokalne mogą być bardziej wymagające). Wiąże się to z koniecznością: ogłoszenia zapowiedzi by sprawdzić publicznie, brak zastrzeżeń, co do małżeńskiej uczciwości kandydatów (inne zobowiązania itp.); przeprowadzenia rozmów kanonicznych na podstawie których, w razie wątpliwości, można stwierdzić, czy małżeństwo było zawarte ważnie; odbycia przez Narzeczonych kursu przedmałżeńskiego. DO MAŁŻEŃSTWA NIE MOŻNA PODEJŚĆ "Z MARSZU".

POTRZEBNE DOKUMENTY:

  • 1. aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu; "świeżość" metryki daje pewność, że nie ma mowy o bigamii lub innej nieprawidłowości (na metryce chrztu odnotowuje się zawarte małżeństwo kościelne, święcenia lub śluby zakonne, czasem poświadcza się też sakrament bierzmowania)
  • 2. dowody osobiste
  • 3. ostatnie świadectwo katechizacji
  • 4. świadectwo bierzmowania (o ile nie odnotowano na metryce chrztu)
  • 5. zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej.
  • 6. zaświadczenie o spotkaniach w poradni rodzinnej.
  • zaświadczenie z USC (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny..

Bierzmowanie

- metryka chrztu,
- przygotowanie do bierzmowania trwa od września roku poprzedzającego przyjęcie sakramentu.

ODWIEDZINY CHORYCH
Chorych w naszej parafii odwiedzają w każdą niedzielę Szafarze Eucharystii.Do chorych kapłani udają się na każdorazowe wezwanie.

POGRZEB CHRZEŚCIJAŃSKI
W przypadku śmierci naszych bliskich, w kancelarii parafialnej należy przedłożyć:

  • - akt zgonu z USC
  • - zaświadczenie o przyjęciu w ostatnim czasie sakramentów przez osobę zmarłą
  • - informację z biura cmentarnego o dniu i godzinie pogrzebu.

Msze Święte i Nabożeństwa

 

Dni Powszednie

6:30, 7:00, 18:00

 

Niedziele i Święta

7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

 

Święta zniesione

7:00, 9:00, 18:00

 

Nabożeństwa Majowe, Czerwcowe, Październikowe

17:30

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Codziennie o godz. 17:45

Kancelaria parafialna

Poniedziałek - Piątek
16:30 - 17:30

Sobota
9:00 - 10:00

Telefon dyżurny (kancelaria)
608-725-533

Telefon parafialny
41 274 63 03

Telefon do Ks. Kapelana Szpitala
692-352-367

Polecamy

 

 

fb icon 325x325

images

youtube nowe funkcje 2017 1180x807

duch logo 2017

plus

 pdr new logo www

 wsd

rk

 

503 Service Unavailable

Service Unavailable

The server is temporarily unable to service your request due to maintenance downtime or capacity problems. Please try again later.

Additionally, a 503 Service Unavailable error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.